Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
close

Theme Settings

Mode Layout
Curent color
Active color
Choose your colors
Curent Color:
Reset

RECENT POSTS

#htmlcaption1 #htmlcaption2 #htmlcaption3
Ekologiczne środki czyszczące via tradycyjne. Szkodliwe działanie substancji chemicznych na organizm.

Ekologiczne środki czyszczące via tradycyjne. Szkodliwe działanie substancji chemicznych na organizm.

General 0Comments sie 27, 2021

Jakiś czas temu napisaliśmy post na facebooku na temat środków czystości używanych w domu oraz niebezpiecznych związkach chemicznych jakie wchodzą w ich skład. Chcielibyśmy rozszerzyć ten temat na naszym blogu, ponieważ uważamy, że bardzo ważną kwestią jest bycie świadomym zagrożenia jakie niesie regularne używanie tego typu produktów. Oprócz tego przedstawimy jakie są alternatywne rozwiązania oraz, że stosowanie środków ekologicznych, produkowanych z naturalnych substancji, czy nawet tworzenie swoich własnych mieszanek, również działa skutecznie i jest w stanie dobrze oczyścić nasz dom. Na końcu artykułu wstawię dokładny opis najpopularniejszych substancji chemicznych znajdujących się w środkach czystości, aby każdy mógł sobie sprawdzić jaki wpływ mogą mieć na nasze ciało i w czym się znajdują. 

W naszym sklepie posiadamy spory wybór środków do czyszczenia Eko, poniżej link:

https://mydlarnia-venus.pl/pl/103-pranie-i-sprzatanie-eko

Wspaniałym uniwersalnym produktem tzw. do wszystkiego jest Mydło Czarne Gospodarcze. Wyczyści nawet najbardziej uporczywy brud. Doskonale sprawdza się do mycia mebli ogrodowych, altanek, szklarni, narzędzi ogrodowych, tarasów, gresu, grilla i kominka. Rozpuszczone w wodzie czarne mydło można stosować do podlewania i nawożenia roślin.

Czarne mydło zregeneruje też zmęczone pracą dłonie. Bardzo dobrze oczyszcza skórę, pielęgnuje ją, odżywia i nawilża. Dzięki właściwościom peelingującym delikatnie złuszcza martwy naskórek. Zawarta w paście glinka Rhassoul absorbuje zanieczyszczenia oraz toksyny znajdujące się na powierzchni skóry. Olejek rozmarynowy oraz lawendowy działają antyseptycznie, zapewniając doskonałą ochronę.

Kolejnym środkiem, znanym wszystkim, który ma niesamowite właściwości począwszy od czyszczenia na leczniczych kończąc jest ekologiczna soda oczyszczona. Można ją stosować zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w kosmetyce, pielęgnacji skóry oraz w gospodarstwie domowym, jako środek służący do czyszczenia sprzętów kuchennych oraz powierzchni użytkowych. 

Odświeżanie domu

- Kosz na śmieci: Posyp powierzchnię, której zapach chcesz zneutralizować (kosz na śmieci, kocia kuweta, popielniczka itd.).

- Ubrania: Posyp powierzchnię tkaniny. Pamiętaj, by usunąć wszystkie ślady proszku przed założeniem ubrania.

- Lodówka: Umieść miseczkę z sodą w lodówce. Wymieniaj co trzy miesiące.

- Obuwie: Aby usunąć uporczywe zapachy z obuwia i je odświeżyć, posyp wnętrze sodą i pozostaw na noc, następnie usuń proszek. Unikaj kontaktu ze skórą zewnętrzną butów, która może się wysuszyć.

Mycie/czyszczenie domu

- Łazienka (wanna, umywalka): 3 dawki sody na 1 dawkę gorącej wody wylać na gąbkę, potrzeć, spłukać.

- Kuchnia (blaty, zlew): 3 dawki sody na 1 dawkę gorącej wody wylać na gąbkę, potrzeć, spłukać.

- Piekarnik lub płyta kuchenna: wymieszać sodę z wodą do momentu uzyskania pasty. Rozsmarować na powierzchni, odczekać, spłukać.

Soda oczyszczona a właściwości lecznicze. 

Soda oczyszczona świetnie wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Dzięki niej możliwa jest normalizacja pH w organizmie, pomaga również w walce ze zgagą, odświeża oddech, łagodzi rany po ukąszeniach owadów. Według holenderskich lekarzy soda oczyszczona pomaga w leczeniu astmy. Dzięki niej można przygotować inhalacje i krople do nosa, które złagodzą ból gardła i katar. 

Substancji można używać także podczas gotowania potraw. Niektóre z warzyw np. kalafior w trakcie obróbki termicznej wydają nieprzyjemne zapachy, które można zredukować dzięki dosypaniu do garnka niewielkiej ilości sody oczyszczonej. 

Soda świetnie nadaje się do użytku w kosmetologii. Przede wszystkim używana jest jako składnik wielu maseczek, które dzięki niej oczyszcza twarz z łoju i martwego naskórka. Do przygotowania takiej maseczki potrzebna będzie omawiana substancja i woda, które po wymieszaniu tworzą białą pastę. Mieszankę należy nakładać w miejscach chorych i zmywać po kilku minutach letnią wodą.

Sodę oczyszczoną można stosować w produkcji skutecznych domowych peelingów oczyszczających np. łącząc olej kokosowy z sodą oczyszczoną. 

Soda oczyszczona ma także zastosowanie podczas mycia włosów. Wystarczy rozpuścić 2-3 łyżeczki substancji w połowie szklanki z wodą i wymieszać. Gdy włosy są już rozczesane, należy lekko je zmoczyć, polać wcześniej przygotowanym roztworem, rozmasować skórę głowy opuszkami palców i całość zmyć. 

Ostatnim produktem który chcmy Wam przedstawić jest Ekologiczny Ekspresowy Środek Do Prania Ręcznego. Skuteczny, wydajny i w 100% ekologiczny, skoncentrowany środek Biovie® z wyciągiem z ekologicznych orzechów piorących to prawdziwa alternatywa dla detergentów chemicznych.

Dzięki przetestowanej dermatologicznie formule może być używany do wszystkich ubrań, również niemowlęcych. Idealny do drobnego prania na co dzień, na wakacjach lub do delikatnych tkanin. Zapewnia doskonały stan tkanin. Naturalne środki pieniące umożliwiają łatwe spłukiwanie i zapewniają oszczędność wody.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu, chociaż częściowo uda nam się Was przekonać, że warto czasem sięgnąć po naturalne produkty do sprzątania naszych domów.

Poniżej lista i opis substancji chemicznych występujących w tradycyjnych środkach czystości:

(2-BE) 2-(butoksyetoksy)etanol

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, hemoliza w przypadku przekroczenia najwyższego dopuszczalnego stężenia. W warunkach laboratoryjnych (badania na szczurach) ekspozycja na wysokie dawki 2-BE powodowała zaburzenia w reprodukcji. Stężenie 2-BE w domowych środkach czyszczących nie powinno przekraczać 5-6%, ponieważ wyższe stężenia powoduje problemy zdrowotne, jednak wyższe stężenia są stosowane w innych środkach, np. w odplamiaczach (nawet do 22%). Ludzie, którzy byli długotrwale (wiele godzin) narażeni na wysokie dawki 2-BE, doświadczali podrażnienia nosa i oczu, bólu głowy, metalicznego posmaku w ustach i wymiotów.

CIOP - 2-BE

Znajduje się w: płynach do czyszczenia szyb, odplamiaczach, środkach do czyszczenia dywanów, środkach czyszczących i nadających połysk karoseriom, czynnikach odtłuszczających, środkach do czyszczenia kuchenek i odrdzewiających, niektórych kosmetykach, herbicydach, rozwiązaniach do czyszczenia na sucho, piankach przeciwpożarowych i farbach.

Amoniak

Opary amoniaku mogą podrażniać skórę, oczy, gardło oraz płuca. Osoby z dolegliwościami astmatycznymi są szczególnie narażone na działanie wdychanego amoniaku.

Amoniak może powodować uszkodzenia nerek i wątroby. Podczas gdy amoniak występuje w sposób naturalny w środowisku, to stosowanie środków czyszczących zawierających tę substancję mogą skutkować znacznym przekroczeniem bezpiecznych dawek tej substancji.

Zmieszanie amoniaku z innymi produktami, zwłaszcza substancjami czynnymi zawartymi w wybielaczach (podchloryn sodu) powoduje powstanie wysoce trującego gazu.

Znajduje się w: płynach do czyszczenia szyb, środkach do udrażniania rur, środkach do czyszczenia łazienek i toalet, kuchenek, do czyszczenia stali nierdzewnej, środkach do polerowania samochodów i uniwersalnych środkach czyszczących.

Barwniki smołowe

Środki pochodzenia petrochemicznego, które mogą być skażone śladowymi ilościami metali ciężkich, jak arszenik, kadm i ołów.

Ich wpływ na zdrowie człowieka nie została do końca przebadany, ale istnieją przesłanki, że te barwniki mogą powodować raka i metale ciężkie w nich zawarte mogą uszkadzać układ nerwowy i powodować inne niepożądane skutki dla zdrowia.

Barwniki zawarte w środkach czyszczących mogą być wchłanianie poprzez skórę lub dostać się do układu pokarmowego jako pozostałości na nienależycie opłukanych naczyniach. Substancje te powinno się uznać za zbędny dodatek do produktów, ponieważ nie wpływa na skuteczność samego czyszczenia.

Znajduje się w: większości typów środków czyszczących.

MEA (monoetanoloamina), DEA (dietanoloamina), TEA (trietanoloamina)

Środki pianotwórcze. Mogą reagować z nitratami tworząc rakotwórcze nitrozoaminy. Nitraty mogą się znajdować w środkach konserwujących lub jako zanieczyszczenia w innych produktach, lub niektórych źródłach wody. Te etoksylowane alkohole mogą być również skażone dioksanem ( dwutlenkiem dwuetylenu), prawdopodobnie ludzkim kancerogenem, który jest trwale obesny w środowisku. Dioksan może być usunięty w procesie produkcji, ale nie jest łatwo skontrolować, czy tak się stało. DEA powoduje lekkie podrażnienia skóry i działa silnie drażniąco na oczy. MEA jest możliwą przyczyną wywoływania astmy w miejscach pracy, a TEA jest najczęstszą przyczyną dziecięcych alergii.

Znajdują się w: płynnych detergentach do prania, uniwersalnych płynach czyszczących, płynach do podłóg, preparatach do mycia samochodów, odtłuszczających, do mycia naczyń, środkach do czyszczenia kuchenek i powierzchni szklanych.

Substancje zapachowe

Do tej grupy zalicza się ponad 3000 związków chemicznych stosowanych w mieszankach zapachowych. Wiele z nich działa drażniąco, mogą wywoływać alergie, migreny i objawy astmatyczne. W dodatku, syntetyczne piżma stosowane w detergentach gromadzą się w otoczeniu i mogą być toksyczne dla zwierząt wodnych. Niektóre piżma syntetyczne podejrzewa się o powodowanie zaburzeń endokrynologicznych (wydzielania wewnętrznego), które upośledzają lub zakłócają funkcjonowanie hormonów w organizmie. Ftalaty są kolejnym składnikiem substancji zapachowych, takich jak detergenty do prania, zmiękczacze tkanin lub dezodoranty.

W środkach do czyszczeniach szyb i płynach do podłóg wykryto także ftalany di butylu (DBP). Ftalany podejrzewa się o powodowanie zaburzeń wydzielania wewnętrznego, powiązanych z negatywnymi efektami dla reprodukcji, jak na przykład zmniejszenie ilości spermy u mężczyzn. Unia Europejska zaklasyfikowała ftalany jako bardzo toksyczne dla organizmów wodnych.

W Konwencji o Ochronie Środowiska Morskiego Północno-Wschodniego Atlantyku, DBP jest na liście związków chemicznych wymagających Priorytetowych Działań.

Odświeżacze powietrza zawierają całą wiązankę chemicznych substancji zapachowych, w wielu przypadkach są wśród nich kancerogenny benzen i formaldehyd, oraz ftalany i liczne lotne związki organiczne ( LZO).

CIOP - ftalan dibutylu

Znajdują się w: w większości środków czyszczących.

Etoksylan nonylofenolu (NPE)

Rozpadają się na nonylofenole (NP), które mogą zaburzać estrogen. W badaniach laboratoryjnych wykazano, że NP stymuluje wzrost komórek raka piersi i powoduje niepożądane zaburzenia systemu rozrodczego u ryb i innych wodnych organizmów. Wiele związków chemicznych z tej grupy zostało zakwalifikowanych jako substancje toksyczne w Kanadzie. Unia Europejska zaleca unikanie stosowanie środków zawierających szkodliwy etoksylan nonylofenolu.

Znajduje się w: płynnych detergentach do prania, odplamiaczach, uniwersalnych środkach czyszczących, środkach do czyszczeni muszli klozetowych, odświeżaczach powietrza, preparatach odtłuszczających i do czyszczenia samochodów.

Fosforany

Przedostają się do środowiska wraz z nawozami spłukanymi do wody. Wysoka koncentracja fosforanów w ciekach wodnych może powodować szkodliwe wykwity glonów i zwiększać porost chwastów. To może obniżać zawartość tlenu w wodzie i powodować pomór ryb. Nadmierny porost glonów może również doprowadzić do zatykania urządzeń w stacjach uzdatniania wody i wpływać tym samym na smak i zapach wody, co przyczynia się do wzrostu kosztów jej uzdatniania.

Niektóre glony wytwarzają toksyczne związki chemiczne, które mogą zatruć zwierzęta i ludzi, którzy piją wodę.

Nowe obostrzenia, które weszły w 2010 ograniczyły zawartosć fosforanów w domowych produktach do sprzątania do 0.5% — to znacząca poprawa.

Znajdują się w: detergentach do mycia naczyń, prania i środkach do czyszczenia łazienek.

Czwartorzędowe sole amoniowe (CSA)

Podrażniające i uczulające, mogą wywoływać alergie przy kontakcie ze skórą. Znane jest też działanie CSA wywołujące astmę, jako chorobę zawodową u personelu sprzątającego, a wstępne badania wykazały, że mogą mieć niepożądany wpływ na funkcje rozrodcze i genetyczne organizmu.

Związki chemiczne z tej grupy trwale zalegają w środowisku i są toksyczne dla organizmów wodnych.

Tak, jak triklosan (z grupy fenoli), CSA są czynnikami antybakteryjnymi i istnieją obawy, że ich szerokie zastosowanie w domowych środkach dezynfekujących i kosmetykach, przyczynia się do mutowania bakterii odpornych na antybiotyki, co ogranicza możliwości leczenia infekcji mikrobowych.

Znajdują się w: produktach do czyszczenia łazienek, uniwersalnych środkach czyszczących, zmiękczaczach tkanin i środkach odtłuszczających.

Triklosan

Toksyczny i uznawany za zaburzający endokrynologię organizmu, poprzez ingerencję w działanie hormonów. Unia Europejska zaklasyfikowała triklosan jako podrażniający skórę i oczy oraz niezwykle toksyczny dla organizmów wodnych, stwierdzając, że może spowodować długofalowe, niepożądane zmiany w środowisku wodnym. Triklosan może również reagować w środowisku formując dioksyny. które są toksyczne i mają zdolności do bioakumulacji (odkładania się w organizmach żywych). Triklosan jest środkiem antybakteryjnym i istnieją obawy, że jego szerokie zastosowanie w domowych środkach dezynfekujących i kosmetykach, przyczynia się do mutowania bakterii odpornych na antybiotyki, co ogranicza możliwości leczenia infekcji mikrobowych.

Znajduje się w: płynach do mycia naczyń i dezynfekcji, jak również w wielu innych produktach domowych. Często kryje się za pojęciem "aktywny składnik" w produktach antybakteryjnych.

Dichloroizocyjanuran sodu (NaDCC)

Substancja korozyjna; powoduje ciężkie podrażnienia oczu, skóry i układu oddechowego. Po rozpuszczeniu w wodzie tworzy aktywny chlor (w postaci gazowej), który działa żrąco w okolicach oczu, nosa i jamy ustnej.

Badania wykazały, że wyższe dawki tego związku chemicznego uszkadzają nerki. W stężonej formie, ta substancja jest niezwykle toksyczna dla organizmów wodnych i może spowodować niepożądane, daleko idące skutki w ekosystemach wodnych.

Znajduje się w: środkach do czyszczenia misek ustępowych, odświeżaczach, środkach do czyszczenia powierzchni oraz dezynfekujących.

Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna)

Wysoce żrąca substancja; może wypalić oczy, skórę i płuca oraz podrażnić cały układ oddechowy. Dłuższe narażenie na jej działanie może prowadzić do owrzodzenia dróg nosowych i oparzenia skóry. Gdy jest uwalniany w dużych ilościach, wodorotlenek sodu może zmienić odczyn pH wody.

Znajduje się w: środkach do czyszczenia kuchenek, łazienek, dezynfekujących, udrażniaczach rur oraz środkach do czyszczenia toalet.

Laurylosiarczan sodu (SLS) i sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego (SLES)

SLS jest substancją podrażniającą skórę i niektóre badania wykazały, że może być toksyczny dla środowiska. SLES jest oksyetylenowaną formą tej substancji chemicznej, dużo bardziej łagodną. Mimo tego, sam proces oksyetylenowania może pozostawiać śladowe ilości dioksanu, który prawdopodobnie jest kancerogenem, który pozostaje w środowisku (patrz też DEA, MEA, TEA).

Znajduje się w: płynach do mycia naczyń, płynnych detergentach, chusteczkach odświeżających i środkach do czyszczenia misek ustępowych (jak również pieniących się płynach do kąpieli).

Pył glinowy

Został uznany przez Międzynarodową Agencję do Badnia Raka za czynnik kancerogenny. Ten naturalny składnik (powstały ze zmielenia kwarcu) jest groźny, jeżeli dostanie się do płuc.

CIOP - proszek glinowy

Znajduje się w: proszki czyszczące do szorowania

Sól trisodowa

Uznana przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem za kancerogen. W ekosystemach wodnych, sól trisodowa może powodować rozpuszczannie zsedymentowanych metali ciężkich, które powodują pomór ryb i innej fauny.

Znajduje się w: środkach do czyszczenia łazienek i niektórych detergentach do prania (choć częściej spotykane w składach środków przemysłowych)

Opisy substancji chemicznych zapożyczone ze strony: https://goodair.pl/blog/srodki-czystosci-nie-ekologiczne-szkodliwe

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*