Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
close

Theme Settings

Mode Layout
Curent color
Active color
Choose your colors
Curent Color:
Reset

RECENT POSTS

#htmlcaption1 #htmlcaption2 #htmlcaption3
Zima to czas nerek. jak prawidłowo je wzmocnić?

Zima to czas nerek. jak prawidłowo je wzmocnić?

General 0Comments lis 25, 2022

Witajcie kochani,

Dzisiaj trochę o zimie z perspektywy Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, ponieważ bardzo ją lubimy.

Zima związana jest z przemianą elementu Wody. Narządami przypisanymi do niego, które są najbardziej wrażliwe w tym okresie, ale również najlepiej można je wzmocnić, to nerki i pęcherz moczowy. Nerki są nazywane „korzeniem życia” ponieważ Yin i Yang Nerek stanowią podstawę funkcjonowania pozostałych narządów. Nerki są siedzibą qi urodzeniowego (czyli geny) i pourodzeniowego czyli to jak możemy sami je wzmocnić. Zima daje nam potrzebny spokój, aby zastanowić się nad własnym życiem, planować, porządkować, skupić na tym co ważne. To czas pozbycia się tego, co zbyteczne, stwarza przestrzeń, w której może narodzić się mądrość, umożliwiająca nam wiosną śmiało sięgać po to, co nowy rok nam ma do zaoferowania, nie gubiąc się w nadmiarze obfitości. 

Nerki są siedzibą Zhi – „Woli”. Silne nerki oznaczają wolę przetrwania, determinację, skupienie umysłu na wytyczonym celu i zorientowanie na jego realizację. Przy osłabionych nerkach, siła woli jest także słabsza i łatwo o zniechęcenie, wątpliwości, niskie poczucie własnej wartości, uleganie wpływom i porzucenie swoich dążeń. Jest to częsty komponent depresji, dlatego w strategii leczenia tej choroby, należy uwzględnić wzmacnianie nerek.

Co osłabia Qi nerek? :

Nadmierna aktywność fizyczna – co nie oznacza całkowitego jej wykluczenia, lecz jedynie redukcję i mniejszą intensywność. 

Przepracowywanie się – co zwykle łączy się z niedosypianiem i niedostateczną ilością odpoczynku i relaksu

Poddawanie się lękom i martwienie o przyszłość

Szok emocjonalny lub umysłowy

Poczucie winy, Strach

Wyziębienie organizmu

Nieodpowiednia dieta, zbyt wysuszająca, nie wzmacniająca płynów (Yin) lub zbut śluzotwórcza 

Jedzenie pozbawione Qi, przetworzone, mrożone, napromieniowane, z mikrofali, surowe i zimne

Nadmiar kawy, czarnej i zielonej herbaty oraz czekolady

Nadmiar soli i białka zwierzęcego

Co wzmacnia Qi nerek?:

Ciepłe, gotowane jedzenie

Umiar w jedzeniu słodyczy

Wczesne chodzenie spać, szczególnie zimą

Radość życia

Rozwijanie swoich pasji

Podchodzenie do życia z humorem, pozytywną naturą 

Odrobina szaleństwa

Bycie w dobrej i czułej relacji

Zdrowa dawka samodyscypliny w życiu codziennym

Unikanie wszelkich negatywnych informacji, które mogą zaburzyć nasz spokój wewnętrzny

Podczas zimowych miesięcy najważniejsza dla utrzymania równowagi jest rozgrzewająca i wzmacniająca dieta, obfitująca w ostre i słodkie dodatki. Pozwala to na odbudowywanie i wzmacnianie energii oraz poruszanie qi, co chroni przed zastojami z powodu zimna. Rozproszyć zimno można za pomocą ostrych przypraw, mięsa jak również wysokoprocentowym alkoholem. 

Ciepłe posiłki wzmacniają qi, yang i krew. Dieta na zimę powinna mieć na celu przede wszystkim wzmocnienie Yang (ciepła) nerek i śledziony czyli trawienia. 

Sięgając po mniej rozgrzewające produkty (warzywa, owoce) poddajemy je obróbce termicznej. Pieczenie, powolne gotowanie na małym ogniu i duszenie w sosie własnym są najlepszą obróbką termiczną jaką możemy zastosować zimą. Szczególnym daniem, wzmacniającym nasze Yang (ale również Krew i Jing w zależności od użytych dodatków) będą zupy mocy, czyli długo gotowane wywary na bazie kości (opcjonalnie mięsa) z istotnym dodatkiem przypraw i ziół kulinarnych oraz harmonizującym całość wkładem w postaci warzyw korzeniowych. A dla wegetarian pomocne będą jajka, dobrej jakości tłuszcze (masło), rozgrzewające warzywa cebulowe czy gotowanie z dodatkiem alkoholu (alkohol w trakcie gotowania szybko wyparowuje, jednak jego właściwości rozgrzewające i przełamujące zastoje pozostają).

Kolorem przypisywanym Nerkom, jest kolor czarny. Niektóre z czarnych produktów działają szczególnie w kierunku odżywiania Nerek  są to: czarna soja, czarna soczewica, wszystkie fasole (ich kształt przypomina fizyczny narząd nerki, czarna komosa, czarny sezam. 

Warto zwrócić uwagę na owoce morza i produkty morskie ponieważ smak słony przypisany jest do Przemiany Wody, czyli głównie działa w kierunku Nerek, również wodorosty.       

Mamy nadzieję, że te informacje Wam się przydadzą i pomogą zadbać o siebie i swoją wewnętrzną energię w okresie zimowym.

Pozdrawiamy serdecznie 

Zespół Mydlarnia Venus

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*