Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
close

Theme Settings

Mode Layout
Curent color
Active color
Choose your colors
Curent Color:
Reset

RECENT POSTS

#htmlcaption1 #htmlcaption2 #htmlcaption3
Krótka historia mydeł oraz ich produkcji

Krótka historia mydeł oraz ich produkcji

General 0Comments mar 19, 2021

Według rzymskiej legendy mydło (z łaciny sapo) wzięło swą nazwę od góry Sapo, na której odbywały się obrzędy sakralne. W ofierze bogom składano tam zwierzęta. Kobiety piorące nad Tybrem odkryły, że spływająca z deszczem ze stoku mieszanina stopionego łoju zwierzęcego, popiołu i gliny doskonale nadaje się do prania. Na początku mydło używane było do prania odzieży i przemywania ran. Dopiero w II w n. e. zaczęto używać mydła do mycia się. W średniowieczu wynaleziono mydło miękkie.

Pierwsze fabryki mydła powstały w XIII wieku. W Polsce mydlarnie, czyli wytwórnie mydła pokazują się już w XIV w. Jednak dopiero w XIX w. mydło stało się przedmiotem powszechnej potrzeby.

Mydło jest wyrabiane przez przereagowanie tłuszczu, jak łój, olej kokosowy czy olej palmowy, z jakimś wodorotlenkiem (ługiem), na przykład wodorotlenkiem sodowym (sodą kaustyczną) lub wodorotlenkiem potasowym (potasem żrącym). Zachodzący tam proces chemiczny nazywa się zmydlaniem (saponifikacja). W nowoczesnych instalacjach do ciągłej produkcji mydła substraty są mieszane, a potem podgrzewane pod ciśnieniem do ok. 130°C. Produktami reakcji są mydło i gliceryna. Po oddzieleniu gliceryny stopione mydło przechodzi dalsze procesy technologiczne, w których uzyskuje się żądany produkt finalny.

Obecnie powstało wiele mydlarni, które powróciły do starych receptur i wytwarzają mydła z naturalnych składników. Mydła te nie zawierają detergentów, dodatków konserwujących, środków pianotwórczych. Do ich produkcji używa się wysokiej jakości olejów naturalnych, olejków eterycznych i wonnych oraz barwników spożywczych lub mineralnych.

W naszym sklepie Mydlarnia Venus również możecie znaleźć wysokiej jakości mydła wyrabiane z miłością i pełnym zaangażowaniem. Mamy nadzieję, że krótka historia powstawania mydeł Was zainteresuje, mamy w planie również napisać w przyszłości o rodzajach mydeł i jakie niesamowite wariacje można z nich stworzyć ;-). C.D.N.

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*