Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Theme Settings

Mode Layout
Curent color
Active color
Choose your colors
Curent Color:
Reset

Ostatnie wpisy

#htmlcaption1 #htmlcaption2 #htmlcaption3
Krótka historia mydeł oraz ich produkcja

Krótka historia mydeł oraz ich produkcja

Ogólny 0 Komentarze mar 19, 2021

Według rzymskiej legendy mydło (z łaciny sapo) wzięło swą nazwę od góry Sapo, na której odbywały się obrzędy sakralne. W ofierze bogom składano tam zwierzęta. Kobiety piorące nad Tybrem odkryły, że spływająca z deszczem ze stoku mieszanina stopionego łoju zwierzęcego, popiołu i gliny doskonale nadaje się do prania. Na początku mydło używane było do prania odzieży i przemywania ran. Dopiero w II w n. e. zaczęto używać mydła do mycia się. W średniowieczu wynaleziono mydło miękkie.

Pierwsze fabryki mydła powstały w XIII wieku. W Polsce mydlarnie, czyli wytwórnie mydła pokazują się już w XIV w. Jednak dopiero w XIX w. mydło stało się przedmiotem powszechnej potrzeby.

Mydło jest wyrabiane przez przereagowanie tłuszczu, jak łój, olej kokosowy czy olej palmowy, z jakimś wodorotlenkiem (ługiem), na przykład wodorotlenkiem sodowym (sodą kaustyczną) lub wodorotlenkiem potasowym (potasem żrącym). Zachodzący tam proces chemiczny nazywa się zmydlaniem (saponifikacja). W nowoczesnych instalacjach do ciągłej produkcji mydła substraty są mieszane, a potem podgrzewane pod ciśnieniem do ok. 130°C. Produktami reakcji są mydło i gliceryna. Po oddzieleniu gliceryny stopione mydło przechodzi dalsze procesy technologiczne, w których uzyskuje się żądany produkt finalny.

Obecnie powstało wiele mydlarni, które powróciły do starych receptur i wytwarzają mydła z naturalnych składników. Mydła te nie zawierają detergentów, dodatków konserwujących, środków pianotwórczych. Do ich produkcji używa się wysokiej jakości olejów naturalnych, olejków eterycznych i wonnych oraz barwników spożywczych lub mineralnych.

W naszym sklepie Mydlarnia Venus również możecie znaleźć wysokiej jakości mydła wyrabiane z miłością i pełnym zaangażowaniem. Mamy nadzieję, że krótka historia powstawania mydeł Was zainteresuje, mamy w planie również napisać w przyszłości o rodzajach mydeł i jakie niesamowite wariacje można z nich stworzyć ;-). C.D.N.

Zostaw swój komentarz

*
**nie zostanie opublikowany
*Twój adres url http://
*