Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).
close

Theme Settings

Mode Layout
Curent color
Active color
Choose your colors
Curent Color:
Reset

RECENT POSTS

#htmlcaption1 #htmlcaption2 #htmlcaption3
Szybkie i skuteczne sposoby na przeziębienie

Szybkie i skuteczne sposoby na przeziębienie

General 0Comments mar 04, 2022

Witajcie Kochani,

Chcemy opowiedzieć Wam trochę o przeziębieniu, ponieważ właśnie w okresie przedwiośnia często się ono pojawia u wielu z nas. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się dla Was przydatne.

My patrzymy na przeziębienie trochę inaczej, ponieważ wspomagamy się wiedzą z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Nazywa ona przeziębienie „atakiem zimnego wiatru”. Chociaż nie zawsze zimny wiatr jest powodem przeziębienia, to zwykle jest ono powiązane z atakiem patogenów takich jak: zimno, gorąco, wiatr i wilgoć.

Dlaczego się przeziębiamy? Zwykle jest to spowodowane osłabieniem odporności, na którą wpływają takie czynniki jak:  przemęczenie, niedobór snu, stres, złe odżywianie, niestabilność emocjonalna.

Najczęściej występujące pierwsze symptomy przeziębienia, przy których ważne jest, żeby od razu zareagować odpowiednimi ziołami, aby pozbyć się patogenów z organizmu:

- gorączka maksymalnie do 38°C, ale najczęściej stan podgorączkowy, około 37–37,5°C lub brak gorączki,

- sztywność karku,

- dreszcze, brak potów, silna awersja do zimna, wiatru i wilgoci, osoba trzęsie się, ma ochotę na rozgrzewające napoje, wygrzanie się w łóżku bądź w gorącej kąpieli; potrzebuje ciepło się ubrać, otulić się kocem,

- niezbyt silny ból głowy, może pojawić się ból mięśni,

- osłabienie,

- kichanie a następnie katar, wodnisty, cieknący jak z kranu, na ogół przezroczysty,

- powiększone migdałki,

- w pierwszej fazie choroby mogą pojawić się dolegliwości w pęcherzu moczowym lub jelicie cienkim.

 Na co trzeba zwrócić uwagę, żeby nie pogorszyć stanu chorego to, to czy objawy są związane z zimnem czy gorącem, jeżeli jest katar wodnisty i przeźroczysty to należy taką osobę rozgrzewać aby wystąpiły poty. W ten sposób pozbywamy się patogenu z organizmu. Jeżeli jednak symptomem jest katar żółty, zielony, gęsty, ropny, może być też w dalszej fazie zapalenie zatok, migdałów czy ucha, to koniecznie trzeba taką osobę schładzać, ponieważ ma nadmiar gorąca w ciele. Gdybyśmy w tej sytuacji podali rozgrzewające zioła, to jej stan by się pogorszył.

Dlatego polecane zioła przy wodnistym katarze to imbir, cynamon, lukrecja, goździki, kwiat czarnego bzu czy lipa. Z produktów spożywczych pomocne będą czosnek, chrzan, cebula, por.

Zioła przy objawach gorąca, które pomogą się go pozbyć to mięta i sok z malin oraz eukaliptus, a produkty spożywcze to biała rzepa, czarna rzepa, rzodkiew, rzodkiewka.

 Dieta w trakcie przeziębienia powinna być lekkostrawna, żeby nie obciążać nadmiernie układu pokarmowego, dlatego rosoły na kurze zostawmy na czas regeneracji po chorobie. Na początku warto zrezygnować z mięsa, nabiału, glutenu i cukru czyli wszystkich słodyczy. Najlepszym daniem dla osłabionego organizmu jest tak zwane congee z ryżu lub kaszy jaglanej. Przepis poniżej.

Congee z kaszy jaglanej:

Składniki

1 szklanka kaszy jaglanej

6 szklanek wody

¼ łyżeczki kurkumy

szczypta czarnego pieprzu

plasterek świeżego imbiru

Gotować na małym ogniu 1-2 godz.

 

Congee z ryżu:

Składniki

1 szklanka ryżu (najlepiej basmati lub pełnoziarnisty)

10 szklanek wody

¼ łyżeczki kurkumy

2 plasterki świeżego imbiru (opcjonalnie)

Gotować na małym ogniu 2 godziny.

 

Congee można spożywać z dodatkiem pieczonych lub gotowanych warzyw i owoców.

Przy przeziębieniu istotne jest, aby posiłki były jedzone na ciepło. Warto często spożywać różnego rodzaju zupy, które nawodnią lepiej organizm i są łatwostrawne.

Polecamy też bardzo na rozgrzanie ciała i wypocenie nasze olejki naturalne, które można dodać do kąpieli, gorącej wody w misce i rozgrzać w ten sposób stopy, czy do kominka lub jako inhalacje. Zwłaszcza: anyż, eukaliptus, rozmaryn i majeranek, które cudownie sprawdzą się do inhalacji przy kaszlu, bazylia, kora cynamonu, koper włoski, mięta, goździk, imbir, kardamon, kolendra, oregano, pieprz. Każdy z olejków można też połączyć z olejem bazowym i używać jako balsamu do ciała, który cudownie je ogrzeje.

Życzymy Wam zdrowia kochani :-)

Zespół Mydlarnia Venus

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*